Edukacja zdrowotna w profilaktyce nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży

Celem programu jest ograniczenie liczby dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością oraz innymi zaburzeniami okresu rozwojowego poprzez zwiększenie świadomości zagrożeń zdrowotnych wynikających ze złych nawyków żywieniowych i braku aktywności ruchowej oraz kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.

Koordynator programu

Beata Józefowicz
tel. 71 335 29 69
email: bjozefowicz@spzoz.wroc.pl

Program ma za zadanie:

- zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości dzieci, młodzieży oraz rodziców o zagrożeniach zdrowotnych wynikających z nadwagi, otyłości oraz innych zaburzeń okresu rozwojowego

- kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania u dzieci, młodzieży i rodziców

- ocenę stanu zdrowia odbiorców programu

- motywowanie do aktywności ruchowej

Harmonogram

Uczestnikom programu oferujemy:

1. Indywidualną edukację prowadzoną przez zespół specjalistów

Podczas jednej wizyty uzyskacie Państwo porady lekarza pediatry, psychologa, fizjoterapeuty/rehabilitanta i dietetyka. Przewidziane są 3 tego typu spotkania w ciągu roku.

Konsultacje u specjalistów odbywają się od 26 marca 2019 do 12 grudnia 2019 w

Klinice Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego UM

ul. Chałubińskiego 2a we Wrocławiu

we wtorki i w czwartki od godz. 15.00 do 20.00.

Na konsultacje obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna (tel.722 086 776)

Rejestracja czynna w : poniedziałek, środę w godz: od 9.00 do 12.00
Przed zgłoszeniem się na konsultacje prosimy o wypełnienie arkusza wywiadu i kalendarza żywieniowego wg załączonej instrukcji oraz przyniesienie ich na wizytę u dietetyka.

2.Grupowe zajęcia w zakresie zdrowego żywienia

Warsztaty kulinarne prowadzone w formie ćwiczeń praktycznych. Tematem będą np. „Zdrowe słodycze". Warsztaty trwają około 60 minut a dzieci uczestniczą w warsztatach wraz z rodzicami/opiekunami.

W ramach programu każde dziecko , które skorzystało z indywidualnych konsultacji u specjalistów w Klinice Endokrynologii i Diabetologi będzie miało możliwość skorzystania wraz z Rodzicem/Opiekunem z jednego warsztatu kulinarnego . Tematem będą np. „Zdrowe słodycze". Zajęcia prowadzone będą od 27 kwietnia 2019 w godzinach od 9.00 do 12.30. Miejsce Realizacji: Centrum Edukacyjne "Technoludek" we Wrocławskim Parku Technologicznym ul. Duńska 9. Wrocław. Dojazd autobusem 136 ( przystanek przy sklepie LIDL). Każdy warsztat trwać będzie około 60 minut i prowadzony będzie w formie ćwiczeń praktycznych i teoretycznych. Rodzice/Opiekunowie otrzymają telefoniczne zaproszenie do skorzystania z warsztatów w określonych przez WCZ SPZOZ terminach.

Realizator Zadania : Akademia Żywienia Elżbieta Sworobowicz tel. 664 275 953

3 .Grupowe zajęcia aktywności fizycznej

  • Nauka pływania lub doskonalenie pływania
  • Aqua aerobic
  • Fitness / zajęcia ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej
  • Nordic Walking (z zajęć terenowych skorzystać będą mogli również zainteresowani rodzice/opiekunowie)

W skali roku każde dziecko ma możliwość skorzystania z minimum 4 wybranych przez siebie zajęć aktywności ruchowej.

Rodzice/Opiekunowie dzieci otrzymają telefoniczne zaproszenie do skorzystania z zajęć aktywności ruchowej .

Realizator Zadania:

NZOZ Wrocławskie Centrum SPA Sp.z o.o. ul. Teatralna 10-12, Wrocław, tel 609 160 872

Zajęcia na basenie : basen nr 3 ( np. w okresie całorocznych prac konserwacyjnych ) ,

zajęcia na sali gimnastycznej : sala gimnastyczna nr 10 ( piętro III, dojazd windą)

zajęcia Nordic Walking: park Staromiejski, Promenada Staromiejska, park Juliusza Słowackiego

Zajęcia odbywajaą się zgodnie z grafikiem:

środa:

16.15 - zajęcia na sali gimnastycznej

17.15 - zajęcia w terenie ( Nordic Walking)

18.15- zajęcia w terenie ( Nordic Walking)

Piątek :

17.15 - zajęcia na basenie kąpielowym dla dzieci niepływających

18.15 - zajęcia na basenie kąpielowym dla dzieci pływających

Sobota:

14.15 - zajęcia na sali gimnastycznej

14.15 - zajęcia na basenie kąpielowym dla dzieci niepływających

15.15 - zajęcia na basenie kąpielowym dla dzieci pływających

15.15 - zajęcia w terenie ( Nordic Walking)

4. Grupowa prelekcja dla rodziców/opiekunów na temat psychologicznych aspektów nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży

Podczas gdy dzieci będą ćwiczyć na basenie lub sali gimnastycznej, rodziców/opiekunów zapraszamy na interesującą prelekcje prowadzoną przez psychologa/psychodietetyka.

sobota:

14.15 - zajęcia edukacyjne

OPŁATY

Udział w programie jest dobrowolny i nieodpłatny.

Program jest w całości finansowany przez Miasto Wrocław.Rekrutacja


Rekrutacja prowadzona jest przez pielęgniarki medycyny szkolnej. Pielęgniarki typują do programu dzieci na podstawie badań przesiewowych przeprowadzonych we wrocławskich szkołach podstawowych ( klasy I, III, V ) . Ponadto każde dziecko, u którego pielęgniarka szkolna lub rodzic stwierdzi nieprawidłowości związane z okresem rozwojowym tj. otyłość lub nadwagę może również zgłosić się na edukację.

Wytypowane przez pielęgniarki medycyny szkolnej dzieci zgłaszają się wraz z rodzicami/opiekunami na edukację zdrowotną, podczas której dziecko objęte jest opieką lekarza pediatry, dietetyka, psychologa i rehabilitanta.Program finansowany przez Miasto Wrocław


Placówki WCZ realizujące ten program

Inne programy zdrowotne

Realizujemy ostatnie ZAJĘCIA WE WROCŁAWSKIEJ SZKOLE RODZENIA W PRZYCHODNI STABŁOWICE do grudnia 2019 r.

Ogłaszamy nabóR na NOWY rok. PIERWSZE ZAJĘCIA PLANOWANE SĄ NA STYCZEŃ 2020. o zakwalifikowaniu się na kurs decyduje kolejność zgłoszeń

Wszelkich informacji udziela:

Indywidualna edukacja zdrowotna połączona z nauką samokontroli poziomu cukru, umiejętnością podawania insuliny oraz samoobserwacji i profilaktyki powikłań cukrzycy.

Program skierowany do rodzin wielodzietnych posiadających wieloraczki (trojaczki, czworaczki) od narodzin do ukończenia pierwszego roku życia.

Program pn. Profilaktyka raka piersi u kobiet, mieszkanek Wrocławia jest przedsięwzięciem wieloletnim. Stanowi on zmodyfikowaną metodologię programu realizowanego we Wrocławiu od 1995 r. pn. Program edukacyjno-diagnostyczny wczesnego wykrywania raka piersi „Samobadanie piersi".

Program skierowany jest do kobiet w ciąży, po porodzie, rodziców dzieci w każdym okresie życia. Obejmuje edukację zdrowotną i poradnictwo specjalistyczne prowadzone przez położne, lekarzy (ginekologa, pediatry), pielęgniarki, dietetyka, pedagoga i psychologa.

Celem programu jest promocja zdrowia psychicznego, pomoc osobom doświadczonym chorobą psychiczną jak również ich najbliższemu otoczeniu oraz popularyzacja wiedzy na temat chorób psychicznych w społeczeństwie.

Ideą programu jest podniesienie wiedzy rodziców/opiekunów, nauczycieli nauczania przedszkolnego, a także dzieci w wieku 3-5 lat na temat zapobiegania chorobie próchnicowej, poprzez codzienną higienę jamy ustnej, naukę prawidłowego szczotkowania zębów, przestrzegania zaleceń dietetycznych oraz kształtowanie postawy prozdrowotnej przedszkolaków przez zabawę i naukę.

Celem programu jest prowadzenie działań korekcyjno-edukacyjnych jak i terapeutycznych dla osób stosujących przemoc zgłaszających się dobrowolnie lub kierowanych przez Sądy, kuratorów sądowych, MOPS, policję, zakłady karne itp.

Celem programu jest udzielanie specjalistycznej pomocy oraz wsparcia osobom uzależnionym od alkoholu, współuzależnionym i dorosłym dzieciom alkoholików. Prowadzenie edukacji grupowej w zakresie problematyki uzależnień dla różnych grup społecznych i zawodowych oraz podnoszenie umiejętności zawodowych realizatorów zadań z zakresu problematyki uzależnień,Celem programu jest redukcja szkód zdrowotnych i społecznych spowodowanych zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Celem programu jest redukcja szkód zdrowotnych i społecznych spowodowanych podejmowaniem zachowań ryzykownych

W ramach działania programu osoby zmagające się z nałogiem palenia, zagrożone uzależnieniem od różnych substancji psychoaktywnych mogą uzyskać pomoc psychologa, specjalisty terapii uzaleznień, pedagoga.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są świadczone osobom samotnie zamieszkującym w miejscu ich zamieszkania lub osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, a najbliższa rodzina zobowiązana do takiej opieki (nawet razem zamieszkująca) nie może jej zapewnić.

Konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności.