Echokardiografia, inaczej ultrasonografia (ultrasonokardiografia) serca, to obrazowa metoda badania serca i naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Podczas trwającego od 30 do 40 minut badania lekarz pod różnymi kątami przykłada sondę USG do klatki piersiowej pacjenta i ogląda obraz serca na monitorze.
Za pomocą badania echokardiograficznego lekarz ocenia budowę i funkcjonowanie poszczególnych elementów serca: mięśnia sercowego (komory serca), zastawek, naczyń serca oraz przepływ krwi przez serce i naczynia wchodzące jak i wychodzące z serca.
Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych serca. Pozwala ocenić ruch mięśnia sercowego i zastawek wewnątrzsercowych, przepływ krwi w obrębie przedsionków i komór serca, dużych naczyń krwionośnych (aorta, żyły główne, tętnica i żyły płucne) oraz naczyń wieńcowych.
Informacje te uzyskuje się dzięki zastosowaniu różnych systemów echokardiograficznych (echokardiografia jedno-, dwuwymiarowa, dopplerowska, echokardiografia tkankowa). Istnieje możliwość zarejestrowania obrazu w dowolnym momencie na papierze lub taśmie video ,a także innych nośnikach obrazu (płyta CD lub DVD).
Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym, czyli nienaruszającym tkanek organizmu. Jest badaniem bezbolesnym i niezwiązanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani opieki po badaniu.